Tendring Hundred Riding Club
Tendring Hundred Riding Club

Show-Jumping Results 2019

Show-Jumping July 21st

 

Class 1a -  45cm (Novice)

Class 1b  - 45cm (Open)

1st

2nd

3rd

4th

5th

6th

Elise Kirk, Duchess

Ottie Goldklang, Teddy

Lacey Firth,Cupid’s Valentine

Danielle Rose, Coopers Lad

Lily Saunders, Fantastic Mr Fudge

Lily Twigg, Jimmy

 

Wendy O’Brien, Ezzy

Cassie Braithwaite, Victory Celebration

Donna Magee, Furby

                                       

 

 

 

Class 2a - 60cm (Novice)

Class 2b - 60cm (Open)

1st

Elle Mai Jones, Jack the Lad

Cassie Braithwaite,Victory Celebration

2nd

Oscar Tier, Annabel

Ben Nichols, Willow

3rd

Lily Twigg, Jimmy

Leilah Sutherland, Archie

4th

Diane Pearce, Ryan

Wendy O’Brien, Ezzy

5th

Sophie Allam, Chester

Cassie Braithwaite, Peppers Pot of Gold

6th

Elise Kirk, Duchess

Sarah Ralph, Milo

7th

Sian Sutton, Maverick

 

     

 

Class 3 -  70cm Juniors

Class 3 -  70cm Seniors

1st

Cassie Braithwaite, Peppers Pot of Gold

Sarah Rouse, Milo

2nd

Ben Nichols, Willow

Sarah Elliot, Archie

3rd

Oscar Tier, Annabel

Mia Hare, Desert Kingdom

4th

Leilah Sutherland, Archie

Holly Farrer, Furby

5th

Sophie Allam, Chester

Diane Pearce, Ryan

6th

Mollie Nichols, Luna

Jessica Eaton, Matchmakers Charm

 

 

 

 

Class 4 -  75cm Juniors

Class 3 -  75cm Seniors

1st 

Lily Cane, Erinagh Beg

Mia Hare, Desert Kingdom

2nd

Chloe Mason, Afi

Jessica Eaton, Matchmakers Charm

3rd

Luccia Perillo, Casper

Cheryl Everson, Whisper

4th

Mollie Nichols, Luna

Sarah Elliot, Archie

5th

Marnie Middleton, Uncle Pettite

 

 

 

 

 

Class 5 -  85cm Juniors

Class 5 -  85cm Seniors

1st.

Chloe Mason, Afi

Cheryl Everson, Whisper

2nd

Lily Cane, Erinagh Beg

Jessica Eaton, Matchmakers Charm

3rd

Lucy Hinde, Freya

Olivia Stafford,Wexford of Belhouse

4th

Beth Mason, Juno

Emma Brine, Sillan Thomas

5th

 

Gemma Shanks, Caminando

     

 

Class 6 -  90cm Juniors

Class 6 -  90cm Seniors

1st

Lucy Hind, Freyer

Gemma Shanks, Caminando

2nd

Beth Mason, Juno

Olivia Stafford,Wexford of Belhouse

3rd

Lucy Hinde, Rueben Prince

Emma Brine, Sillan Thomas

Show-Jumping May 6th 

 

Class 1a: 45cm (Novice)

1st Lily Saunders – Alfred the Great

2nd Antonia Gorbitz – Poppet

3rd Ottie Goldklang – Teddy

4th Jess Eaton – Compton Ford

 

Class 1b: 45cm (Open)

1st Tegan Andrews – Lucky

2nd Ben Nichols – Willow

3rd Cassie Braithwaite – Pepsi’s Promise

 

Class 2a: 60cm (Novice)

Juniors

1st Rebecca Wedge - Shadow

2nd Ben Nichols – Willow

3rd Shona Harris - Ben

4th Leanne Wedge – Poppy

5th Antonia Gorbitz – Poppet

6th Tegan Andrews – Gus

 

Class 2b: 60cm (Open)

Juniors

1st Cassie Braithwaite – Pepsi’s Promise

2nd Jessica Welch – Eddie

Seniors

1st Sommer Green – Welsh Princess

2nd Jess Joslin - Tom

3rd Charlotte Denbon – Sweet Dreams

4th Jess Eaton – Compton Ford

 

Class 3: 70cm

Juniors

1st Cassie Braithwaite – Pot of Gold

2nd Rebecca Wedge - Shadow

3rd Tegan Andrews - Gus

4th Ben Nichols – Willow

5th Mollie Nichols – Luna

Seniors

1st Joel Ivell - Bob

2nd Jess Eaton – Matchmaker’s Charm

3rd Sommer Green – Welsh Princess

4th Libby Sutherland - Archie

5th Kate Duffy – Mr. B

6th Jess Joslin – Tom

 

Class 4: 75cm

Juniors

1st Jess Simpson - Leo

2nd Lily Cane - Max

3rd Cassie Braithwaite – Pot of Gold

Seniors

1st Rebecca Wood - Shadowman

2nd Jess Eaton – Matchmaker’s Charm

3rd Joel Ivell - Bob

4th Tracey Masters – Mrs Brown

5th Becky Ivell – Hot Toddy

 

Class 5: 85cm

1st Jess Simpson – Leo (Junior)

2nd Raine Oyler – Poncz (Senior)

3rd Alanna Brosnan – Jimmy (Junior)

4th Lily Cane – Max (Junior)

 

Class 6: 90cm

1st Lily Cane – Erinagh Beg (Junior)

2nd Raine Oyler – Poncz (Senior)

3rd Alanna Brosnan – Jimmy (Junior)

Show-Jumping Warm-Up Day April 7th 

 

Class 1a: 45cm (Novice) 

1st Ben Nichols - Willow

2nd Ottoline Goldklang - Teddy

3rd Maisie Philpot - Arietty

4th Lauren Mallett - Hi Ho Silver

 

Class 1b: 45cm (Open) 

1st Cassie Braithwaite - Pepsi’sPromise

2nd Emma Last - Dilly

3rd Sommer Green - Dream

 

Class 2a: 60cm (Novice)

1st Sommer Green - Ginger 

2nd Ben Nichols - Willow 

3rd Shaylee Skinner -  Honey 

4th Jo Cooper - Whisper 

5th Chloe Mason - Percy 

6th Dora Nicholls -  Luna 

 

Class 2b: 60cm (Open)

1st Cassy Braithwaite- Pepper Pot

2nd Jessica Welsh - Eddy

3rd Jo Davie - Chiddock Time Keeper

4th Jessica Eaton - MatchmakersCharm

5th Fern Morris - Chilli

6th Lauren Mallett - Hi Ho Silver


Class 3: 70cm

Juniors

1st Cassie Braithwaite-  Pepper Pot 

2nd Isobel Hinde - Molly 

3rd Chloe Mason - Percy 

Seniors

1st Leah Hayes -Tango

2nd Mia Hare - Desert Kingdom

3rd Jessica Eaton -  Matchmakers Charm

4th Jo Davie - Chiddock Time Keeper

5th Tracey Masters -  Mrs Brown

6th Dora Nichols - Luna

 

Class 4: 75cm

1st Emma Brine - Sillan Thomas

2nd Tess Hinde -  Freya

3rd Lilli Hughes - Brynithon The Outlaw

4th Gracie Kidd - Holly

 

Class 5: 85cm

Juniors

1st  Lucy Hinde -  Nebo

2nd Gracie Kidd -  Holly 

Seniors

1st Emma Brine - Sillan Thomas

2nd Jenna Davies - Abbotts Vale Remus

3rd Lilli Hughes - Brynithon The Outlaw

 

Class 6: 90cm

1st Lucy Hinde - Nebo

2nd Jenna Davies - Abbotts Vale Remus

Print Print | Sitemap
© Tendring Hundred Riding Club